پست های داغ

last video Posts

خواص گلاب و گل سرخ

خواص گلاب و گل سرخ

گل سرخ یا گل محمدی دارای اقسام مختلفی است. از اسامی مختلف گل سرخ یا همان گل گلاب که بگذریم خیلی‌ها این گل را به نام گل محمدی می‌شناسند. حکمای طب ایرانی، درباره خواص طبی این گل مطالب بسیاری ذکر کرده‌اند که انسان را بیشتر مجذوب این محصول می‌کند. گل سرخ گلی است که از آن گلاب، شربت گل سرخ، شربت جلاب، گلقتند و غیره تهیه می‌کنند.

خواص و طبع خربزه چیست

خواص و طبع خربزه چیست

در کنار طعم شیرین و آبدار و خوشمزه این میوه حقیقتا بی نظیر است. خربزه شکلی گرد یا دراز، بافتی نرم و آبدار با بویی خوش و شیرین دارد. خربزه یک میوه تابستانی با خواص بسیار است. از جمله این که خربزه در بدن به سرعت نفوذ می کند یعنی حواص و آثار خود را با سرعت به تمام بدن می‌رساند.

خواص انواع عرقیات گیاهی

خواص انواع عرقیات گیاهی

انواع عرقیات گیاهی یا عرقیجات گیاهی یکی از پرمصرف‌ترین صورت‌های مصرف گیاهان دارویی هستند که چنانچه به‌جا و به اندازه مصرف شوند، عوارض ناشی از بیماری‌های مختلف را کاهش یا بهبود می‌بخشند. امروزه در ایران گیاهان دارویی متعددی وجود دارند که عرق‌گیری شده و برای امور پزشکی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خواص و فواید کاسنی

خواص و فواید کاسنی

تقریبا تمامی شرایطی که لازم است یک داروی کبدی دارا باشد، کاسنی به تنهایی دارد. کاسنی دارای خاصیت تبرید است ولی با این که دارای طبیعت سرد است، مضر کبد نیست، زیرا که تبرید مفرط مضر کبد است و تبرید کاسنی از درجه اول تجاوز نمی‌کند.

خواص شربت سکنجبین

خواص شربت سکنجبین

سكنجبين خلط‌ها را لطيف و سينه را پاك كرده و گرفتگی کبد و طحال را می‌گشاید. سكنجبين علاوه بر كاربرد مسـتقيم در حفظ سلامتی يا درمان بيماری‌ها، به عنوان مصلح برخی مفردات مانند رطب، رازيانه، اسطوخدوس و برخی داروهای ديگر نيز مورد استفاده قرار می‌گيرد.

خواص روغن‌ های گیاهی

خواص روغن‌ های گیاهی

روغن های گیاهی یا چربی های گیاهی، چربی های حاصل از دانه ها و یا سایر قسمت‌های گیاهان مانند بذر یا برگ آن‌ها هستند. روغن سویا، روغن کلزا و کره کاکائو نمونه‌هایی از چربی‌های دانه گیاهان هستند. روغن زیتون، روغن نخل و روغن سبوس برنج نمونه‌ای از چربی‌های بدست آمده از سایر قسمت‌های گیاهان هستند.

خواص و مضرات هندوانه

خواص و مضرات هندوانه

از منظر مکتب طب سنتی ایرانی هندوانه مولد خون رقیق است، بنابراین برای کسانی که خون غلیظ دارند، مناسب است. هندوانه مولد بلغم شیرین است که برای تعدیل مزاج بدن بسیار مفید است.

تفاوت اترج و ترنج و بالنگ

تفاوت اترج و ترنج و بالنگ

اترج میوه‌ای خوراکی از تیره مرکبات است که در منابع اصلی و مستند طب سنتی ایرانی گیاه اترج به بالنگ و ترنج معروف است. پوست زرد اترج برای تقویت قلب و دماغ و کبد سرد و معده و احشای داخل شکم مفید است.

خواص و فواید شلغم

خواص و فواید شلغم

برخی مواد خوراکی هستند که میل جنسی را در افراد افزایش می‌دهند. حکما به این امر تهییج قوه باه می‌گویند. شلغم به خصوص بیخ آن در این دسته از خوراکی‌ها قرار دارد. یکی از شیوه‌های مصرف شلغم برای تهییج قوه باه، مصرف مربای شلغم است.

روغن حیوانی یا روغن کرمانشاهی

روغن حیوانی یا روغن کرمانشاهی

این روغن در مقایسه با کره‌های صنعتی چربی بیشتری دارد و البته خواص تغذیه‌ای بیشتری هم دارد. اگر قرار باشد بین روغن حیوانی و روغن نباتی جامد یکی را انتخاب کنیم، روغن حیوانی مناسب تر است چون از لبنیات تهیه شده و خواص شیر را دارد.

خواص عناب و شربت عناب

خواص عناب و شربت عناب

شربت عناب تصفیه کننده و صاف كننده خون، مُسكن التهاب و تشنگى و تیزی خلط خون است و بهترین نوشیدنی برای جلوگیری از جوش‌های پوستی و آلرژی‌ها است، این شربت گیاهی ضد جوش و لک‌های پوستی است و نقشی مؤثر در رفع انواع بثورات پوستی و کهیر و خارش دارد.

خواص نخود آب و طرز تهیه نخودآب

خواص نخود آب و طرز تهیه نخودآب

شوربا که در قدیم و نزد اطباء نخودآب یا آبگوشت بوده تقویت‌کننده قوای جنسی است، مقوى بدن‌های ضعیف است، تحلیل‌برنده باد و بیماری‌های ناشی از باد است و همچنین برای بیماری‌های کلیه و مثانه نیز مفید است.

تاریخچه و خواص زعفران

تاریخچه و خواص زعفران

ایرانیان ضمن صدور زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، خواص آن را به یونانی‌ها، رومی‌ها، چینیها و اقوام سامی از جمله عرب‌ها معرفی کردند و شیوه زراعت آن را در سده‌های اول تا چهارم هجری به امت‌های اسلامی اطراف مدیترانه آموختند.

فواید و خواص زنجبیل

فواید و خواص زنجبیل

طبع زنجبیل گرم و خشک است و می‌تواند رطوبت‌های زائد بدن را دفع کند و موجب سبکی، لاغری و افزایش میل جنسی در مزاج‌های سرد و تر شود، زنجبیل برای افرادی که زخم‌های گوارشی دارند مضر و ممنوع است.

طبیعت انواع چای سرد نیست

طبیعت انواع چای سرد نیست

از منظر مکتب طب ایرانی طبیعت چای گرم و خشک است، چای موجب تعدیل مزاج و تقویت اندام‌های بدن شده و به ‌علت حرارتی که دارد موجب افزایش قوای جنسی در افراد با مزاج سرد و تَر می‌شود.