خواص زعفران چیست

شاید برخی زعفران را به چشم طعم دهنده‌ یا رنگ‌دهنده مواد غذایی نگاه کنند، اما از دیدگاه طب سنتی زعفران دارای مقدار زیادی مواد مغذی ویژه با خواص بی نظیر است. زعفران یکی از گیاهان دارویی است که در صورت مصرف متعادل، شادی آور و مُفَرح و نشاط آوری بسیار قوى است. اما اگر بیش از اندازه مصرف شود باعث ضَحِک یا قهقه و بانگ قاه قاه و خنده‌ی...

خواص زعفران چیست

شاید برخی زعفران را به چشم طعم دهنده‌ یا رنگ‌دهنده مواد غذایی نگاه کنند، اما از دیدگاه طب سنتی زعفران دارای مقدار زیادی مواد مغذی ویژه با خواص بی نظیر است. زعفران یکی از گیاهان دارویی است که در صورت مصرف متعادل، شادی آور و مُفَرح و نشاط آوری بسیار قوى است. اما اگر بیش از اندازه مصرف شود باعث ضَحِک یا قهقه و بانگ قاه قاه و خنده‌ی با آواز می‌شود.

زعفران دارای خواص تقویت کننده قوای جنسی، به ویژه در افرادی که دارای مزاج سرد یا تر هستند و کسانی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند، می‌باشد. این گیاه اعجاب انگیز مقوى حواس، منضج و تحلیل برنده و مصلح عفونت خلط بلغم و مانع و حافظ خلط بلغم از تغییر و فساد است. زعفران با قوای خاصی که در خود دارد، محرک قوای جنسی، مقوى جوهر روح حیوانی، مقوی کبد و احشا و سیستم تنفسی است، برای همین باعث تقویت نیروی جنسی می‌شود.

از دیگر خواص زعفران این است که پاک کننده کلیه و مثانه و جلادهنده و شفاف کننده‌ی رنگ چهره است. همچنین بازکننده گرفتگی‌های مغز و کبد و طحال است. هر روز ده قیراط تقریبا معادل دو گرم از زعفران برای پاکسازی طحال و با میپختج یا دوشاب جهت رفع خمار و با عسل جهت ریزانیدن سنگ‌های کلیه و با ادویه مناسب جهت درد رحم و مقعد بسیار مفید است. استشمام زعفران جهت برسام و شوصه مفید است و خواب آور و سرمه کشیدن با زعفران جهت جلاى چشم و جلای اشک چشم و تیرگی پلک و سرخ و غلیظ شدن پلک چشم بسیار موثر است.

طبع زعفران گرم است یا سرد

طبق منابع مستند طب ایرانی طبع زعفران گرم و خشک است، درجه گرمی زعفران دو و درجه خشکی آن یک است. در عین حال در کتاب مخزن الادویه عنوان شده که برخی حکما آن را درجه سوم گرم و در دوم خشک عنوان کرده‌اند.

هر مثقال زعفران چند گرم است

مِثقال یکای جرم و یکی از یکاهای رایج در کشورهای اسلامی است. انواع مثقال وجود دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی. در علم فقه اسلامی هر مثقال شرعی برابر (۱۸ نخود) ۳٫۴۵۶ گرم و هر مثقال صیرفی چهارسوم مثقال شرعی(۲۴ نخود) و برابر ۴٫۶۰۸ گرم است. زعفران که به عنوان ارزشمند ترین چاشنی و ادویه در دنیا شناخته می‌شود، معمولا با واحد گرم و مثقال مورد سنجش قرار می‌گیرد. در حال حاضر هر مثقال برابر با ۴٫۶۰۸ گرم است. در مقایسه با کیلوگرم، هر یک کیلوگرم برابر با ۲۱۷ مثقال است.

انواع و اقسام زعفران

شما بهتر می‌دانید که در بازار کشور انواع متفاوتی از زعفران با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد و تولیدکنندگان زعفران این محصول را در بسته بندی‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌کنند، در بین انواع زعفران‌ ۴ دسته نگینی، دسته، پوشال و سرگل بیشترین تقاضا را دارد. قسمت مورد استفاده زعفران ناحیه انتهایی خامه و کلاله‌ی آن است که به نام زعفران خرید و فروش می‌شود. بوی زعفران قوی و معطر و طعمش تلخ و کمی تند است. پرچم معطر و خشک‌شده و قرمز رنگ گل زعفران برای معطر و رنگ کردن غذاها به کار می‌رود و مصرف دارویی نیز دارد.

گیاه زعفران، گیاهی است پیازدار با گل‌های بنفش روشن است که در مناطق معتدل کاشته می‌شود. پایین ساقه زعفران برجستگی می‌یابد این برجستگی همان پیاز زعفران است و کلاله سرشاخه آن نارنجی رنگ مایل به سرخی و معطر است و همین رشته‌هاست که به نام زعفران به مصرف می‌رسد. زعفران گیاهی است رنگی که بیشتر در قاینات و کرمان به عمل می‌آید. زعفران قاینات در درجه اول و زعفران کرمان در درجه دوم از نظر کیفیت قرار دارند.

خرید اینترنتی زعفران

خرید آنلاین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود. نکته مهم در این امر، انتخاب فروشگاه اینترنتی مطمئن است. امروزه تقریبا همه‌ی ما ترجیح می‌دهیم خرید راحت و بی دغدغه‌ای از فروشگاه های اینترنتی داشته باشیم. همچنین خرید اینترنتی زعفران از فروشگاه اینترنتی قابل اعتماد در حال حاضر یکی از دغدغه‌های کسانی است که به دنبال خرید زعفران اصل هستند.

نارمُشک یکی از مطمئن‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی برای خرید زعفران است که لذت خریدی آسان و مطمئن را برای شما فراهم می‌کند. ارتباط مستقیم با بهترین تولیدکنندگان زعفران ایرانی یکی از مهم‌ترین دلایلی است که محصولات عرضه شده در نارمشک را متمایز می‌کند.

از دلایل استقبال مردم از فروشگاه اینترنتی نارمُشک، قیمت ارزان زعفران نسبت به سایر فروشگاه‌ها، پیشنهادهای ویژه برای خرید زعفران، تضمین اصالت زعفران‌ها، ارسال سریع و راحت زعفران به سراسر کشور و داشتن متخصص طب سنتی برای راهنمایی و مشاوره‌ی شماست.

خرید زعفران درجه یک

یک پیشنهاد عالی برای خرید زعفران یک مثقالی یا خرید زعفران نیم مثقالی، نیم گرمی و یک گرمی با تحویل سریع به هرکجای ایران مراجعه به فروشگاه اینترنتی زعفران نارمُشک است. انواع زعفران درجه یک را به راحتی و کمتر از سه دقیقه سفارش دهید و رایگان درب منزل تحویل بگیرید. شما می‌توانید برای راهنمایی و مشاوره درباره زعفران و خرید زعفران اصل و اعلا ایرانی در وزن‌های، نیم گرمی، یک گرمی، نیم مثقالی و یک مثقالی از کارشناس طب سنتی نارمُشک کمک بگیرید.

بیشتر

زعفران  

 • خرید محصول

  زعفران ممتاز سرگل اعلا و درجه یک، اگر به دنبال زعفران درجه یک و اعلا هستید و علاوه بر اصالت و مرغوبیت، قیمت هم برایتان مهم است به شما زعفران یک مثقالی ۱۱۰ را پیشنهاد می‌کنیم، این زعفران یک مثقالی رنگ قرمز درخشانی دارد و کلاله‌های یک دست و سالمی دارد و قدرت رنگ دهی آن هم بالا است و عطر بی نظیری نیز دارد. این محصول یک مثقال وزن یا به عبارتی «۴.۶ گرم» وزن دارد.

  66,500 تومان 70,000 تومان 5% ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  زعفران یک گرمی کارتی درجه یک و اعلا ۱۱۰ یک چاشنی خوش‌طعم و عطر است که تمام و کمال ارزش قیمت خود را دارد. این زعفران یک گرمی اعلاء دارای نشان استاندارد و سیب سلامت نیز می‌باشد. هر مثقال زعفران برابر با ۴٫۶ گرم است و قیمت زعفران یک گرمی طبیعتا کمتر از قیمت زعفران یک مثقالی است، بنابراین برای مصرف خانواداه‌های کم جمعیت مقرون به صرفه است.

  18,000 تومان ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  نشاط و تقویت حواس و اصلاح عفونت و حفظ خلط بلغم از فساد از خواص زعفران است. زعفران تقویت کننده قلب، کبد و روده و باعث افزایش قدرت هضم می‌شود. زعفران نیم مثقالی نیک منش یکی از بهترین برندهای معروف تولید زعفران درجه یک با درجه کیفی سرگل در بسته بندی پاکتی با وزن ۲.۳ گرم با تضمین بهترین رنگ و کیفیت به شما عزیزان عرضه می‌شود.

  38,000 تومان ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  زعفران یک مثقالی سرگل ممتاز محصول شرکت نیک منش یکی از بهترین برند‌های زعفران ایرانی است. زعفران نیک منش در آشپزخانه های ایرانیان در سرتاسر جهان به عنوان رنگ دهنده و طعم دهنده‌ای بی نظیر استفاده می‌شود. کیفیت مرغوب، بسته‌بندی مناسب و رضایت مشتریان از دیرباز دلیل علاقه‌مندی طرفداران محصولات نیک منش بوده و هست. زعفران یک مثقالی نیک منش از بهترین زعفران‌های...

  218,500 تومان 230,000 تومان 5% ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  زعفران دارای رنگ، عطر و طعم خاصی است اما عطر و طعم دلچسب زعفران باستانی بی مثال است. زعفران یک مثقالی باستانی یکی از محبوب‌ترین مارک های زعفران موجود در بازار است.

  68,000 تومان ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  زعفران یک مثقالی «زرین قلم» یکی از مرغوب‌ترین زعفران‌های موجود در بازار است که از بهترین زعفران سرگل ممتاز ایران تهیه شده. زعفران یک مثقالی درجه‌ یک زرین قلم یکی از چاشنی‌های خوش‌رنگ و لعاب است که به‌صورت رشته‌ای و معادل «۴.۶ گرم» در بسته‌بندی مناسب آماده‌ی ارائه به شما عزیزان است. غذاهای اصیل ایرانی که با این نوع زعفران طبخ می‌شوند به گونه‌ای خاص عطر و...

  230,000 تومان ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  زعفران سحرخیز دربسته بندی یک مثقالی تهیه‌شده از رشته‌های بریده ممتاز و سرگل، بهترین و مرغوب‌ترین نوع زعفران ایرانی است. این زعفران در بسته‌بندی شیک، قابلیت ارائه به عنوان سوغات یا هدیه را دارا است، به‌ علاوه برای استفاده شخصی و پخت و پز در منزل نیز بسیار مناسب است. کیفیت اعلا، بسته‌بندی عالی و رضایت مشتریان از دلایل معروفیت زعفران سحزخیز در ایران و جهان است.

  0 تومان ناموجود
  بیشتر
  ناموجود
 • خرید محصول

  زعفران یک مثقالی رشته ای درجه یک محصول ممتاز قائنات، قدرت رنگ دهندگی این نوع زعفران بیسار خوب است و شکستگی در بین رشته‌ها دیده نمی‌شود. زعفران ادویه‌ای محبوب برای رنگ و طعم‌ دادن به غذاهای اصیل ایرانی است، ترکیب منحصر به فرد و ارگانیک گیاه زعفران باعث شده تا در رژیم غذایی جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. این محصول تولید شرکت «وفایی» است و در بسته‌ بندی یک...

  62,000 تومان ناموجود
  بیشتر
  ناموجود