انواع عرقیات گیاهی و خواص آنها

انواع عرقیات گیاهی و خواص آنها

انواع عرقیات گیاهی یا عرقیجات گیاهی یکی از پرمصرف‌ترین صورت‌های مصرف گیاهان دارویی هستند که چنانچه به‌جا و به اندازه مصرف شوند، عوارض ناشی از بیماری‌های مختلف را کاهش یا بهبود می‌بخشند. امروزه در ایران گیاهان دارویی متعددی وجود دارند که عرق‌گیری شده و برای امور پزشکی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از عرقیات گیاهی برای چاق شدن یا برای لاغری، رقیق کردن خون، کاهش غلظت خون، کاهش قند خون، آرامش اعصاب و... بهره می‌برند. برخی از فواید درمانی و خواص عرقیات گیاهی اصل عبارتند از: تقویت معده، تقویت قلب و کبد، دفع کرم و انگل، پاکسازی کننده کبد و معده، خواب آور، آرامش بخش و... 

پرمصرف ترین عرقیات گیاهی

عرق گل سرخ یا همان گلاب، عرق بیدمشک، عرق نعنا، عرق کاسنی، عرق بهارنارنج، عرق رازیانه، عرق بادرنجبویه، عرق اترج، عرق بومادران، عرق خارشتر، عرق هل، عرق شنبلیله، عرق دارچین و عرق شاتره از بهترین و پرمصرف ترین عرقیات گیاهی هستند.

بهترین زمان مصرف عرقیات گیاهی

زمان مصرف داروهای گیاهی از جمله عرقیات، پودرها، کپسول‌ها و دمنوش‌ها متناسب است با مسئله و مزاج یا بیماری فرد، این موارد روش‌ها و راهکارهای درمانی است، اگر داروی خاصی در زمان خاصی توصیه یا تجویز شود، علت خاصی دارد و پزشک می‌خواهد اثر‌گذاری دارو را افزایش دهد لذا باید دقیق اجرا شود، برای همین بهترین زمان مصرف عرقیات گیاهی باید طبق دستور و تجویز متخصص یا پزشک تعیین شود.

کاشان قطب تولید عرقیات گیاهی

کاشان قطب تولید عرقیات گیاهی کشور است این شهرستان بزرگترین قطب صنایع فرآوری گیاهان دارویی و تولید عرقیات گیاهی خصوصا گل و گلاب کشور است.، اقتصاد کاشان از دیرباز بر روی صنعت کشاورزی و تولید محصولاتی چون پنبه، صیفی‌جات و انواع میوه‌ها و گیاهان دارویی، گلابگیری و تهیه عرقیجات سنتی و صنایع دستی تکیه داشته‌ است، افزون بر آن پرورش گل در قمصر، نیاسر، برزک و آران و بیدگل پیشینه‌ای تاریخی دارد. تاکنون ۲۲۵ گونه گیاهان دارویی و معطر در دو اقلیم آب و هوایی گرم وخشک، سرد و کوهستانی کاشان شناسایی شده که این امر عامل اصلی ایجاد کارگاه های گلابگیری و عرقیات سنتی از زمانهای بسیار دور تاکنون در این منطقه بوده به طوری که شهرستان کاشان نه تنها در ایران بلکه در جهان در تولید و فرآوری گل وگیاهان دارویی شهرت دارد.

گلاب قمصر کاشان

گلاب قمصر یکی از نمادهای غرور آفرین ایران است؛ به طوری که سالی یک بار، بیش از یک تن گلاب ناب محمدی این شهر برای شست و شوی خانه کعبه به عربستان صادر ‌می شود. گل سرخ قمصر کاشان که به گل محمدی معروف و مشهور است در دنیا بی نظیر است.

خرید اینترنتی عرقیات گیاهی اصل

گلاب یا عرق گل سرخ

عرق گل سرخ که در عربی به آن ماءالورد می‌گویند از گل برگ‌های گل سرخ گرفته می‌شود. تلخی و عطر ملایم از صفات گلاب ناب است و گلاب یزدی و گلاب کاشانی و گلاب عراق از بهترین انواع گلاب می‌باشند. گلاب به مایعی گفته می‌شود که از جوشاندن و تقطیر گل‌های درختچه گل سرخ تازه چیده شده استخراج می‌کنند. گلاب خالص و اصل، شفاف، روشن، بدون رسوب است و بوی آن بوی مطبوع گل سرخ یا گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است. طعم گلاب نیز سنگین و کمی مایل به تلخی است که از جمله مهمترین نشانه‌های اصل بودن گلاب به‌ شمار می‌رود.

گلاب مرکب القوی است و طبع یا طبیعت آن مایل به سردی است و خواص درمانی فراوانی دارد. خواص گلاب براي پوست بی بدیل است، بهترین پاک کننده طبیعی پوست که می‌تواند چهره‌ای زیبا و پر طراوت برای شما ایجاد کند گلاب است. از قدیم‌ الایام اسانس گل سرخ یا گلاب به عنوان پاک کننده پوست استفاده می‌شده چراکه پوست را تقویت کرده و عروق خونی سطح پوست را به حالت طبیعی برمی‌گرداند. همچنین بهترین درمان برای انواع سردردها گلاب است که این فرآورده حتی از طریق موضعی می‌تواند بر روی سر اثر گذاشته و در بهبود سردرد بسیار موثر باشد.

عرق کاسنی

شاید بتوان به جرات ادعا کرد که کاسنی یکی از معدود گیاهانی است که از دیرباز تا کنون توانسته است جایگاه درمانی خود را در ملل و نحل به قوت حفظ کند. تقریبا تمامی ملت‌ها؛ کاسنی را از اعصار بسیار کهن تا امروز مصرف کرده‌اند. به عقیده بسیاری از خبرگان علم پزشکی، هیچ داروی موثری مانند کاسنی شهرت جهانی پیدا نکرده و مصرف آن تا این حد همگانی و عمومی نشده است.

طبیعت کاسنی سرد و تر در درجه اول است. دارای اجزای حاره لطیفه است و مفتح یا گشاینده گرفتگی‌های کبدی است، یعنی عرق کاسنی یکی از عرقیات مفید برای کبد چرب است چراکه مقوی کبد و تقویت کننده قوای کبد است و مسکن حرارت خون و صفرا و تشنگی است. همچنین مسکن التهاب معده است، عرق کاسنی موافق کبد حار و بارد، منقی مجاری ادرار و کلیه و بهترین دارو برای درمان یرقان سددی است. برای درمان تب‌های مزمن مفید است. طبع یا طبیعت عرق هم کاسنی سرد و تر است.

عرق نعنا

نعنا را در انگلیسی Mint و به عربی نعناع می‌نامند؛ نعناع گیاهی است معروف که دو نوع بری و بستانی دارد، برگ بری آن خشن‌تر و کوچک‌تر و بستانی نازک‌تر و نرم‌تر و بهترین نوع نعنا تازه املس بستانی آن است. از منظر طب سنتی ایران طبع یا طبیعت نعنا در آخر دوم گرم و خشک و با رطوبت فضلیه است. خواص و فواید نعناع از نظر طب سنتی عبارت است از اینکه در جمیع افعال و خواص قویتر از پودنه یا پونه است و با قوّت مسخنه، یعنی گرمی بخش است. نعنا یکی از گیاهان مفرح و شادی بخش و مقوی قلب است.

عرق نعنا کاربرد بسیاری در درمان بیماری‌ها به ویژه درمان دل درد، رفع نفخ و برطرف نمودن مشکلات گوارشی دارد. طبع عرق نعنا گرم و خشک است و برای همین عرق نعناع ضد نفخ است و می‌تواند باعث کاهش درد معده شود همچنین برای بعضی از دل‌دردها، دل‌پیچه‌ها و رفع سوء‌هاضمه فرآورده خوبی است.

خاصیت عرق نعناع این است که تقویت کننده معده و و مقوی قوای ماسکه و هاضمه و تقویت کننده فم معده است و باعث تحلیل ریاح معده و آروغ و رفع فواق یا سکسکه ریحی و از بین برنده انواع کرم شکم است. خاصیت گرما بخشی عرق نعنا اصل می‌تواند فرآیند گوارش غذا را تسهیل کند.

برای خرید اینترنتی عرقیات گیاهی اینجا کلیک کنید

عرق رازیانه

رازيانج معرب رازيانه فارسی است و نيز به فارسی باديان و به رومی شمار و در هندى سونف نام دارد. رازیانه بذرى است معروف که دو نوع بستانی و برى دارد. بستانی را مارثون و برى را اقومارثون می‌گويند و بهترين آن نوع بستانی آن است، طبيعت بستانی آن در اول سوم گرم و در آخر اول خشک است و تخم آن گرم‌تر از برگ آن و بيخ آن قويتر از سائر اجزاى آن است. 

افعال و خواص رازیانه در طب سنتی عبارت است از مفتح سدد مجارى سينه(درمان كيست سينه) و كبد و طحال و کلیه و مثانه و مُسكن اوجاع یا دردهای آنها كه از برودت باشد. همچنین رازیانه مقوى باصره و معده و محلل رياح و اخلاط غليظه و مولد شير و زياده كننده شیر است. عرق رازیانه نیز جهت کاهش و تحلیل بادهای غلیظ، درد پهلو و تهیگاه و قولنج و رفع رطوبات رقیق و چسبنده به معده و کاهش حالت تهوع و برخی انواع اسهال مزمن منفعت دارد.

همچنین عرق رازیانه برای نفخ، گرفتگی‌های مجارى سينه، افزایش شیر مادر و دوران یائسگی مفید است. در ضمن بین مصرف عرق رازیانه و لاغری ارتباط نزدیکی وجود دارد، عرق رازیانه برای درمان چاقی بسیار مفید است چراکه عرق رازیانه با تحلیل ریاح غلیظ و رفع رطوبات رقیق و چسبنده و بلغم‌ها باعث کاهش وزن خواهد می‌شود.

عرق بیدمشک

خلاف البلخی که به فارسی بیدمشک می‌نامند و در شام شاه‌بید و در روم بهرامج است. درخت بیدمشک شبیه به درخت بید ساده و از آن کوچکتر است و بسیار خوشبو است. عرق بیدمشک اسانسی است که از گیاه بیدمشک گرفته میشود.

اما عرق بیدمشک چه خواصی دارد یا به زبانی ساده‌تر عرق بیدمشک برای چی خوبه؟
عرق بیدمشک در جمیع افعال قویتر از عرق بید و گلاب است یعنی خواص عرق بیدمشک از خواص گلاب و خواص عرق بید بیشتر و بهتر است. بیدمشک حافظ قوای جنسی در گرم مزاجان است و سردردهای ناشی از گرمی را تسکین می‌دهد همچنین مالیدن آب و عرق بیدمشک بر ورم‌های ناشی از گرمی در تحلیل این نوع از ورم‌ها بسیار تاثیرگذار است.

طبیعت بیدمشک سرد و تر است و عرق آن مُلین طبع و حافظ قوای جنسی در گرم مزاجان است، بوئیدن گل و یا عرق بید مشک مقوی مغز است. همچنین بیدمشک به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی شهرت دارد. از خواص دیگر بیدمشک این است که مقوی مغز و قلب و بازکننده انسداد کبد است و بعضی از انواع سردرد را رفع می‌کند همچنین رفع کننده تشنگی و مقوی معده‌های گرم است.

عرق زنیان یا نانخواه

نانخواه لغتی است فارسی و مشهور به زنیان که در زبان عربی به آن کمون ملوکی می‌گویند و تخمی است شبیه به انیسون و از آن ریزتر که طعم تند و تلخی دارد و از نظر طب سنتی ایرانی طبع یا طبیعت زنیان گرم و خشک در درجه سوم است. اما عرق زنیان برای چی خوبه؟ عرق زنیان اصل، ادرارآور، قاعده آور و معرق است و برای درمان گاز معده و آروغ و ورم‌های ناشی از سردی مناسب است، عرق زنیان برای دفع رطوبت‌های زائد بدن مفید است و باعث کاهش وزن و درمان پف صورت می‌شود. عرق زنیان در درمان سوء هاضمه، تهوع، عفونت و کرم معده نفع دارد و برطرف کننده بدبويی آروغ و یکی از بهترین عرقیات گیاهی برای بی اشتهایی و حالت تهوع است.

خرید اینترنتی بهترین مارک عرقیات گیاهی

عرق یونجه

یونجه در زبان انگلیسی Alfalfa نام دارد و اسپست نام فارسی یونجه است که در عربی رطبه و به ترکی یونجه می‌نامند، همچنین یونجه خشک در عربی قت نامیده می‌شود. یونجه گیاهی است پایا از تیره پروانه واران و از دسته شبدرها که برگ‌هایش دارای تقسیمات سه تایی است. گل‌هایش غالباً بنفش رنگ و کوچک و گاهی زرد رنگ است و گل آذینش خوشه‌ای است. معمولاً یونجه بین ۴ تا ۱۰ سال در زمینی که کشت می‌شود می‌ماند و هر مرتبه که یونجه را درو کنند دوباره رشد می‌کند و به طور معمول هر سال ۴ مرتبه می‌توان یونجه را درو کرد. یونجه اصولاً مبدأ کویری دارد و در حال حاضر در تمام مناطق معتدل کشت می‌گردد.

یونجه، گیاهی است اسرارآمیز که امروز در اذهان عمومی تنها به درد علوفه دام می‌خورد، درحالی که در گذشته استفاده‌های فراوانی از این گیاه می‌شده، این سبزی مغزی هم غذا است و هم دوا و گوهری گرانبها است و متاسفانه به دیده حقارت نگریسته می‌شود، از یونجه می‌توان در غذاهایی مانند آش و خورش و کوکو و پلو بهره برد. از نام‌های دیگر یونجه می‌توان به اسپست، سبست، اسپیستا، برسیم حجازی، ینجه اشاره کرد. از منظر طب سنتی ایرانی طبیعت یا طبع یونجه در آخر اول گرم و تر است.

خواص و فواید یونجه عبارت است از مبهی و چاق کننده یعنی عرق یونجه یکی از عرقیات گیاهی برای چاق شدن است، مفید جهت رعشه و مداومت در خوردن عرق یونجه با شکر مسمن یا چاق کننده و تولید کننده خون صالح است. برای اطلاع از طریقه مصرف عرق یونجه برای افزایش وزن و چاقی بدن باید با متخصص طب ایرانی مشورت کنید. عوارض کمبود ویتامین ث مانند خستگی و کوفتگی بدن، خونریزی لثه، سستی استخوان‌ها و سایر عوارض ناشی از کمبود ویتامین ث با خوردن عرق یونجه به سرعت درمان می‌شود.

عرق عناب

خواص کلی عناب عبارت است از اعتدال بخشیدن به اخلاط بدن، ملین سینه و احشاء، رفع گرفتگی دستگاه تنفس و صدا، صاف کننده خون و سازندۀ خون و خونساز، تسکین التهاب و تشنگی همچنین عناب دردهای کبد و کلیه و مثانه و مجاری آنها را پاک نموده و التیام می بخشد. در متون طب سنتی ایرانی عناب منضج اخلاط غلیظ و ملین صدر و احشا و مسهل اخلاط رقیق و رافع خشونت سینه و حلق و صوت که عارض از حرارت باشد است. ضمن اینکه برطرف کننده سرفه و ربو و درد صدر و  مسکن گرمی خون و گرمی و درد کبد و کلیه و مثانه و امراض مقعده و سوزش امعا و معده و برطرف کننده فساد مزاج جگر است.

و اما خواص عرق عناب عبارت است از اعتدال بخشیدن به اخلاط بدن، ملین سینه و احشاء، رفع گرفتگی دستگاه تنفس و صدا، صاف کننده خون و سازندۀ خون و خونساز، همچنین عرق عناب باعث تسکین التهاب و تشنگی شده و سموم کبد و کلیه و مثانه و مجاری آنها را پاک نموده و دردهای آن‌ها را التیام می‌بخشد. عرق عناب عرق گیاهی تصفیه کننده خون و پالایشگر طبیعی خون است و مسهل اخلاط رقیق و منضج اخلاط غلیظ است و از غلیان خون می‌کاهد.

عرق خرفه

سبزی خرفه چیست؟ بقلة الحمقاء لغتی عربی است و نيز در زبان عربی فرفخ و رجله و حسيب و بقلة اللينه و بقلۀ مباركه و بقلۀ فاطمه و بقلة الزهرا نامیده می‌شود و در زبان فارسی خرفه و تورك نام دارد و به عبرانی ارغيلم و به در زبان اهل فرنگ برغال سالی و در زبان هندى خلفه می‌نامند. نوع کوچک خرفه را لونيا نامند و وجه تسميه آن بحمقا آن است كه در مسيل و واديها و رودخانه‌ها و جاهاى نمناك بى‌جا مى‌رويد و اختصاص به محلى خاص ندارد. گیاه خرفه بسيار نرم و تر و خفيف مى‌باشد.

خواص عرق خرفه عبارت است از مسكن خلط صفرا و خلط خون و حرارت کبد و معده و حدت تب‌هاى گرم. عرق خرفه همچنین یکی از عرقیات گیاهی ضد دیابت است و برای ذيابيطس یا بیماری قند یا دیابت نافع است. از دیگر خواص خاص عرق خرفه تسكين حرارت رحم و سوزش و درد رحم است. عرق خرفه در بیماری‌های ناشی از گرمی خصوصا در شهرها و فصل‌های گرم  مفید است و اگر گرم مزاجان لاغر و خشك میل کنند ايشان را تر و فربه گرداند.

عرقیات پاستوریزه

اگر خواهان خرید عرقیات گیاهی اصل و اعلا هستید، حتما از بهترین شرکت های تولید کننده عرقیات گیاهی که در هنگام تولید فرآیندی کاملا بهداشتی را طی می‌کنند خرید کنید، در موقع خرید عرقیات گیاهی به نام کارخانه، شماره ثبت و تاریخ مصرف آن دقت فرمایید و علامت و مجوز سازمان غذا و دارو را بررسی کنید. عرق گیاهی که استریل و پاستوریزه، دارای بسته بندی بهداشتی و تاریخ تولید و انقضا باشد و رنگ شفاف و زلالی داشته باشد را خرید کنید، لازم به ذکر است اگر عرق گیاهی پس از مدتی کدر شد یا رسوب کرد، آلوده به قارچ و کپک شده و مصرف آن مسمومیت‌زا است، پس کدر شدن عرقیات گیاهی می‌تواند علامت فاسد شدن آن باشد.

نظرات بازدیدکنندگان