روغن حیوانی

روغن حیوانی در ایران به نام روغن کرمانشاهی یا روغن زرد شهرت دارد و در زبان آذری به ساری یاغ معروف است. روغن حیوانی را در زبان انگلیسی Ghee می‌نامند، این نوع روغن در زبان سانسکریت Ghṛta نام داشته است.

عنواین مهم مطلب:

 • روغن حیوانی چیست
 • تفاوت روغن حیوانی با روغن کرمانشاهی
 • تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی
 • خواص روغن حیوانی
 • طبع روغن حیوانی
 • کالری روغن حیوانی
 • تشخیص روغن حیوانی اصل

روغن حیوانی چیست

روغن حیوانی نوعی روغن خوراکی از دسته کره‌های شفاف Clarified Butter می‌باشد که در آشپزی غذاهای آسیایی، طب سنتی و آیین‌های مذهبی استفاده فراوانی داشته و دارد.

روغن خوراکی حیوانی از شیر گاو، گاومیش، بز، گوسفند و در خارج از ایران از شیر بوفالو نیز ساخته می‌شود. اما به طور معمول در اکثر نقاط دنیا از شیر گاو، گوسفند یا مخلوط شیر گاو و گوسفند تهیه می‌شود.

تفاوت روغن حیوانی با روغن کرمانشاهی

روغن حیوانی با روغن کرمانشاهی تفاوتی ندارد، یعنی این روغن همان روغن کرمانشاهی است. اما به دلیل آب و هوا، مراتع سرسبز و شرایط خاص منطقه کرمانشاه، روغنی که در این منطقه تولید می‌شود، بسیار معروف شده است.

کرمانشاه از گذشته به عنوان قطب‌ تولید این روغن کرمانشاهی مطرح شده است.

روغن کرمانشاهی در کرمانشاه از شیر گاو و گوسفند به دست می‌آید و به عنوان بهترین نوع روغن زرد در ایران شهرت پیدا کرده، روغن کرمانشاهی یکبار در میانه فصل بهار و یکبار در اواسط فصل پاییز توسط دامداران تولید می‌شود. روغنی که در فصل بهار تهیه شده به دلیل اینکه دام از مراتع سرسبز بهاری تغذیه کرده است، طعم و عطر بهتری دارد.

تمامی این عوامل باعث شده تا کرمانشاه از گذشته به عنوان قطب‌ تولید این روغن خوراکی مطرح شود. پس روغن کرمانشاهی در حقیقت همان روغن حیوانی است و صرفا چرا کردن دام‌ها در دامنه‌های زاگرس و عطر و طعم شیر دام‌های این منطقه باعث این نام گذاری و تبدیل شدن روغن کرمانشاهی به برندی معروف شده است.

روغن حیوانی چیست

تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی

رایج ترین و پر مصرف ترین نوع روغن حیوانی، روغن گاوی و روغن گوسفندی است. اینکه کدام روغن را انتخاب کنید تا حد زیادی به ذائقه و سلیقه‌ شما بسرایج ترین و پر مصرف ترین نوع روغن حیوانی، روغن گاوی و روغن گوسفندی است. اینکه کدام روغن را انتخاب کنید تا حد زیادی به ذائقه و سلیقه‌ شما بستگی دارد.تگی دارد.

در کل روغن گاو و گوسفند از دیگر روغن‌های حیوانی لطیف‌تر هستند و روغن ميش و گاوميش و خصوصا گاومیش جنگلی از دیگر روغن‌های حیوانی غلیظ‌تر است. از نظر حکمای طب سنتی خواص روغن گاو یا گوسفند بهم نزدیک است و این دو نوع روغن‌ قوى‌تر و بهتر از دیگر انواع روغن خصوصا «کره» هستند.

به دلیل اینکه گاو کمتر به چرا برده می‌شود و کمتر از گیاه مرتعی استفاده می‌کند. عملاً عطر و بوی روغن گاوی در مقایسه با روغن گوسفندی کمتر است و همچنین به دلیل افزایش میزان تولید شیر گاو قطعاً قیمت روغن گاوی از روغن گوسفندی کمتر است.

هر دو روغن از تمامی خواص شیری که از آن حاصل می‌شوند برخوردار بوده و شاید تنها دلیل گران تر بودن روغن گوسفندی در مقایسه با روغن گاوی کمتر بودن شیر گوسفند و عطر و طعم تند و تیزی است که باب میل برخی از افراد می باشد.

روغن مخلوط نیز، بسته به اینکه چه میزان روغن گاوی و چه میزان روغن گوسفندی، در تهیه آن به کار رفته باشد، از لحاظ عطر و طعم بین این ۲ روغن قرار می‌گیرد.


روغن حیوانی برای آشپزی

در حال حاضر ۳ نوع روغن در بازار برای تهیه غذایهای ایرانی موجود است. این سه نوع روغن خوراکی عبارت‌اند از روغن سرخ‌کردنی، روغن مخصوص پخت‌وپز و روغن مخصوص سالاد. کاربرد هریک را می‌توان از روی عنوان آن‌ها متوجه شد.

روغن سرخ‌کردنی برای سرخ کردن مواد غذایی و درست کردن انواع کوکو و انواع کتلت، فلافل، سیب زمینی، بادمجان، کدو و … کاربرد دارد؛ چراکه روغن سرخ کردنی به مدت طولانی قادر به تحمل دمای بالا است و حین سرخ کردن مواد غذایی در دمای بالا آسیبی نمی‌بینند.

روغن‌های پخت‌ و پز باید برای مواردی غیر از سرخ کردن مورد استفاده قرار بگیرند برای مثال برای روی برنج و پخت خورش‌ و انواع خوراک‌ مصرف شوند، بهتر است روغن پخت و پز به مدت طولانی تحت دمای بالا قرار نگیرند.

اما روغن‌ مخصوص سالاد هرگز نباید تحت حرارت قرار بگیرد و شما می‌توانید برای استفاده از مواد مغذی، آن را به انواع سالاد، مثل سالاد کاهو، سالاد سزار، سالاد فصل و... اضافه کنید یا پس از پخت روی غذا بریزید.

در حالیکه برخی از چربی‌ها می‌توانند حرارت را تحمل کنند، برخی اینگونه نیستند و اگر حرارت زیادی را متحمل شوند، طعم و مواد مغذی خود را در طی فرآیند پخت از دست می‌دهند. نقطه دود روغن حیوانی برای پخت و پز قابل قبول است. به علاوه، پخت و پز با این روغن در مقابل استفاده از کره یا سایر موارد مناسب تر است و بهترین روغن برای پخت و پز غذای ایرانی است.

روغن حیوانی برای پخت برنج

روغن‌های مناسب برای پخت برنج، عطر و طعم‌های مختلفی دارند که شما بنابر ذائقه و سلیقه خودتان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. برای به دست آوردن چلوی خوشمزه و مجلسی لازم است برنج مرغوب ایرانی را به شیوه كته با مقدار مناسبی روغن حیوانی طبخ کنید.

چراکه از جمله بهترین روغن های خوراکی برای پخت برنج ایرانی روغن حیوانی است. همان‌طور که می‌دانید برنج جایگاه خاصی در سفره ایرانی دارد و طبخ چلو ایرانی اصلا ساده نیست و فوت و فن خودش را دارد.

بهترین روغن خوراکی برای پخت برنج ایرانی روغن حیوانی یا کرمانشاهی است.

انواع مختلفی از این روغن در داخل کشور تولید می‌شود به دلیل رعایت استاندارد‌های جهانی باعث شده تا ایران به عنوان یکی از صادرکننده موفق این حوزه شناخته شود. مارک‌ها یا برندهای مختلفی از این روغن در شهر کرمانشاه و دیگر مناطق کشور تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

در حال حاضر بهترین انواع روغن حیوانی تولید شده در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها که با رعایت اصول بهداشتی و کسب مجوزهای لازم برای بازارهای داخلی و خارجی تولید می‌شوند، عبارتند از: روغن کرمانشاهی ۱۱۰، روغن لباف، روغن نیک منش، روغن روژان و روغن باستانی.

خواص روغن حیوانی

آیا روغن حیوانی مضر است؟ مقدار قابل توجه چربی اشباع در این روغن باعث شده در طول ۳۰ سال گذشته شهرت بدی کسب کند، اما تحقیقات جدید نشان داده که برخلاف تصور رایج، اعتدال در مصرف این نوع روغن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

این روغن در افزایش انرژی بسیار نافع است. این روغن از دامنه‌ی گسترده‌ای از اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه و متوسط ساخته شده که برای بدن بسیار منفعت دارند. درحالی‌که بیشتر چربی‌های موجود در غذاها در بدن به بافت چربی تبدیل شده و موجب افزایش وزن می‌شوند.

روغن حیوانی می‌تواند انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های روزمره‌ی ورزشکاران و کسانی که سبک زندگی پر جنب و جوشی دارند را فراهم بکند.

از منظر طب ایرانی این روغن پاک کننده، بازکننده گرفتگی‌ها، دارای قوای پادزهری، دفع کننده سموم و مانع رسيدن اثر سمّ افعى به قلب است.

روغن حیوانی نرم کننده پوست، پاک کننده چهره، پاک کننده فضولات مغز و سينه و مسمّن یا چاق کننده بدن است. همچنین نافع‌ترين اشيا در بیماری وبا استعمال روغن گاو به وفور، چه در طعام و چه در روغن مالی بدن می‌باشد.

روغن گوسفند و گاو رفع کننده خشکی بینی و حلق و جهت سرفه‌های خشک و يرقان و طحال و سنگ‌ کلیه نافع است. آماسها یا ورم‌ها را نرم کرده و می‌پزاند و پادزهر تمام زهرهاست و پادزهر شراب است و کلیه و مثانه را گرم می‌كند، اما زیاده‌روی در مصرف آن معده را ضعيف می‌كند.

خواص روغن حیوانی برای رحم

یکی از راه های درمان تنبلی تخمدان از نظر طب سنتی روغن مالی رحم، تخمدان و معده با روغن حیوانی و مصرف غذاهایی است که با روغن زرد پخته شده باشند. چراکه مصرف این روغن باعث افزایش قوا و انرژی های بدن می شود.

اگر خانم ها در غیر دوران قاعدگی به اندازه یک قاشق چایخوری با روغن زرد یا روغن حیوانی زیرشکم و کشاله رانها را به مدت 20 دقیقه ماساژ بدهند تا روغن جذب پوست و مویرگهای رحم گردد در رفع خشکی رحم بسیار کارساز است.

طبع روغن حیوانی

بر اساس کتاب های طبی و طبق نظر حکمای طب سنتی مزاج یا طبع روغن حیوانی گرم و تر است و این نوع روغن هرچه کهنه تر شود، از رطوبت آن کاسته شده و خشکی آن افزایش پیدا می‌کندو بازهم با رجوع و استناد به کتب مرجع طب سنتی ایرانی در می‌یابیم که مزاج انواع روغن حیوانی گرم و تر است.
به عبارت دقیق‌تر طبع انواع روغن حیوانی، چه روغن گوسفندی چه روغن گاوی گرم و تر است و هرچند كهنه گردند، از رطوبت آن‌ها کاسته شده و خشکی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. پس اینکه می‌گویند طبع روغن گاوی سرد است، گذاره‌ای اشتباه و فاقد سندیت علمی است.

مقدار مصرف روغن حیوانی

اضافه کردن دو تا سه قاشق چای‌خوری روغن حیوانی به غذا در روز، یک راه عالی برای رساندن برخی از ویتامینهای محلول در چربی به بدن است.

مقدار متعادل مصرف روغن حیوانی در روز حداکثر ۳۰ گرم است، بنابراین افرادی که از چربی حیوانی استفاده می‌کنند، باید دقت داشته باشند که مصرف روزانه آن‌ها از این ۳۰ گرم در روز تجاوز نکند. با رعایت این اصل، مصرف این نوع چربی برای بدن هیچ گونه ضرر و زیانی نخواهد داشت.

روغن حیوانی شامل مقادیر فراوانی از ویتامین A، ویتامین E، ویتامین D و ویتامین K است.

روغن‌های با منشا حیوانی غنی از اسید چرب به نام اسید لینولئیکlinoleic conjugated(CLA) هستند. این اسید چرب طیف وسیعی از منافع بهداشتی را داراست. به عنوان مثال، یک مقاله علمی در سال 2018 نشان می‌دهد که CLA موجود در رژیم غذایی باعث کاهش ۱۵ درصدی ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است.

اگر از سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون رنج می‌برید و ممکن است بدن شما مشکل جذب ویتامین‌های محلول در چربی را داشته باشد، روغن حیوانی با رساندن این مواد مغذی به بدن در بهبود سلامت شما کمک رسان است.

بدن ما قادر نیست این نوع اسید چرب را از غذاهایی که به دست می‌آورد سنتز کند بنابراین در یک رژیم غذایی سالم میزان مناسب این اسید چرب ضروری است. در تحقیقاتی که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده، میزان کم این اسیدچرب سبب ریزش موها، پوسته پوسته شدن پوست و تاخیر در بهبود زخم‌ها گزارش شده است.

همچنین روغن حیوانی حاوی اسید چرب دیگری به نام Butyrate اسید است، طبق مطالعه‌ی دیگری، اسید بوتیرات نقش حیاتی در سلامت گوارش دارد و دارای اثرات ضد التهابی نیز هست.

روغن حیوانی چیست

کالری روغن حیوانی

با توجه به اینکه تب و تاب رسیدن به اندامی موزون و همچنین بدنی سالم در بین افراد جامعه بسیار زیاد شده است، شمارش کالری مواد غذایی مصرفی به یکی از مهم ترین بخش‌های انواع رژیم‌های غذایی تبدیل شده است.

کاربرد فراوان کالری به این موضوع اشاره دارد که میزان کالری مورد نیاز هر فرد باید با میزان کالری که از تغذیه روزانه دریافت می‌کند متوازن باشد چراکه عدم این توازن منجر به اضافه‌وزن و چاقی و یا کمبود وزن می‌شود.

در حال حاضر گرایش به مصرف روغن حیوانی، افزایش قابل توجهی یافته است و در مورد اثرات و خواص آن اظهارات ضد و نقیض بسیاری وجود دارد. لازم است بدانید که به طور کلی، تمامی انواع روغن‌ها و چربی‌های حیوانی و گیاهی، از میزان یکسانی کالری، برخوردارند.

بنابراین دستیابی به هدف لاغری و یا افزایش دادن وزن از طریق استفاده از این روغن‌ها، ارتباطی به نوع روغن مصرفی ندارد. بلکه این عامل در ارتباط مستقیم با دریافت کالری و میزان مصرف روزانه آن است.

وقتی می خواهیم بدانیم چه مقدار کالری در یک غذا موجود است، اساسا می‌خواهیم بدانیم یک غذا می‌تواند چه مقدار انرژی تولید کند. کالری ماده غذایی نیست! ولی مواد غذایی خاصی کالری‌ها را ایجاد می‌کنند. درشت مغذی‌هایی که کالری ایجاد می‌کنند عبارتند از پروتئین، چربی و کربوهیدرات.

 • یک گرم پروتئین ۴ کالری ایجاد می‌کند
 • یک گرم کربوهیدرات هم ۴ کالری ایجاد می‌کند
 • اما یک گرم چربی ۹ کالری ایجاد می‌کند

پس متوجه شدیم که میزان کالری روغن حیوانی با دیگر انواع روغن تفاوتی ندارد و هر یک گرم از این روغن برابر است با ۴ کالری، در نتیجه کالری یه قاشق روغن حیوانی حدودا ۱۲۰ کالری است و صد گرم از این روغن نیز حدودا ۹۰۰ کیلوکالری دارد.


نقطه دود روغن حیوانی

بیشتر روغن‌های پخت و پز با نقطه دود بالا مانند روغن کانولا، روغن بادام زمینی، روغن ذرت و روغن سویا معمولا از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده‌اند و اغلب به طور جزئی هیدروژنه می‌شوند تا ثبات آنها افزایش یابد، بنابراین برای پخت و پز توصیه نمی‌شوند.

هرچه نقطه دود روغن بالاتر باشد برای پخت و پز مناسب‌تر است.

اما نقطه دود روغن حیوانی ۲۷۰ درجه سانتیگراد است که بسیار بالاتر از نقطه دود کره یا کره محلی است. این بدان معنی است که شما بدون نگرانی می‌توانید از این روغن برای پخت و پز، سرخ کردن و کباب کردن بدون از بین بردن مواد مغذی مهم موجود در آن تمام مزایای این روغن فوق العاده را داشته باشید.

تشخیص روغن حیوانی اصل

تشخیص روغن حیوانی اصل مهارت می‌خواهد، از طریق رنگ و عطر و طعم روغن حیوانی می‌توان به اصل بودن آن پی برد. به کمک حس بویایی و بینایی و با قدری آزمون خطا می‌توانید روغن حیوانی اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

روغن اصل باید عطر و طعم مطبوعی داشته باشد و در دهان خیلی زود آب شود. همچنین باید روی حرارت دست، سریع به حالت مایع درآید و خیلی سریع جذب پوست شود. راه دیگری برای تشخیص روغن حیوانی اصل این است که چنانچه مقداری از آن را روی آجر خشک و یا دیوار بمالید، روغن باید به خورد آن رفته و زود پخش شود.

اگر قصد خرید روغن حیوانی را دارید می‌توانید رنگ آن را نیز ملاک قرار دهید. رنگ‌ روغن حیوانی اصل زرد است البته این رنگ بر اساس منشا شیری که از آن تولید می‌شود تا حدی متغیر است. مثلا روغن گوسفند و بز زردی کمتری دارند و زرد مایل به سفید هستند. اما روغن حیوانی گاوی رنگ زردتری دارد.

روغن حیوانی چیست

مضرات روغن حیوانی

در صورتی که فرد مصرف کننده فعالیت بدنی کافی نداشته باشد مصرف روغن و کره حیوانی می‌تواند برایش مضر باشد. همچنین زیاده‌روی در مصرف انواع روغن حیوانی مضر و ضعیف کننده معده است.

مقدار متعادل مصرف روغن حیوانی در روز حداکثر ۳۰ گرم است، بنابراین افرادی که از چربی حیوانی استفاده می‌کنند، باید دقت داشته باشند که مصرف روزانه آن‌ها از این ۳۰ گرم در روز تجاوز نکند، با رعایت این اصل، مصرف این نوع چربی برای بدن هیچ گونه ضرر و زیانی نخواهد داشت.

از دیدگاه طب سنتی چنانچه بدن قادر باشد روغن حاصل از دنبه حیوانی را هضم کند، یا فرد مصرف کننده روغن حیوانی یا کرمانشاهی دارای فعالیت‌های سنگینی مانند کشاورزی داشته باشد در این صورت خوردن روغن دنبه ضرری ندارد.

روغن حیوانی و کبد چرب

سفره‌ی ایرانی سالها با روغن حیوانی مزین بود و باعث تاسف است که این نوع روغن سال‌هاست از سفرهای ما حذف شده و امروز در کشورهای غربی و آمریکایی با نام روغن هندی به عنوان دارو عرضه می‌شود. بر خلاف برخی از تفکرات رایج، روغن حیوانی بسیار سالم و غنی است. اما قطعا باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کرد.

آیا روغن حیوانی برای کبد چرب ضرر دارد؟ طبیعتا زیاده‌روی در مصرف هر نوع روغن گیاهی یا روغن حیوانی برای سلامتی خصوصا برای کبد چرب مفید نیست. اما مصرف به اندازه و پرهیز از زیاده‌روی در استفاده از روغن حیوانی به خاطر بالا بودن کلسترول خوب می‌تواند مفید هم باشد.

حذف قند و کربوهیدرات از رژیم غذایی، مصرف کنترل شده‌ی چربی و مصرف به اندازه پروتئین‌ها و سبزیجات، بر کاهش علایم کبد چرب نقش زیادی دارد ولی از آنجایی که بدن ما نیاز به HDL چربی خوب دارد، بنابراین انتخاب نوع چربی مصرفی اهمیت ویژه‌ای دارد.

همه افراد، حتی مبتلایان به کبد چرب هم نیازمند مصرف ۲۰ درصد چربی روزانه در رژیم غذایی شان هستند و حذف کامل چربی از رژیم غذایی، باعث از بین رفتن اسید آمینه‌های ضروری بدن می‌شود. بهترین راه درمان کبد چرب، تغذیه سالم، ورزش و تغییر سبک زندگی است. ثابت شده کسانی که از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات و مواد قندی زیاد استفاده می‌کنند، بیشتر به کبد چرب مبتلا می‌شوند.

منشاء بسیاری از بیماری‌ها، عدم رعایت رژیم غذایی درست و مصرف نابجا و بیش از اندازه برخی گروه‌های غذایی است. بنابراین با رعایت رژیم غذایی سالم، می توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله کبد چرب، جلوگیری کرد. بنا براین مصرف روغن‌های مفید و سالم همچنین تعادل در مصرف مواد غذایی، مانع بروز کبد چرب، دیابت و انواع سرطان‌ها خواهد شد.

طرز تهیه روغن حیوانی

این نوع روغن از نوعی کره محلی به‌دست می‌آید که از به هم زدن دوغ در مشک تهیه می‌شود. ابتدا دوغ تهیه شده از ماست را درون مشک ریخته و پس از تکان دادن مشک، کره را از دوغ جدا می‌کنند. سپس کره را درون دیگ‌های بزرگ ریخته و به ملایمت حرارت می‌دهند.

در اثر حرارت، آب کره تبخیر شده، و روغن آن که چربی حیوانی است باقی می‌ماند. اما شما می‌توانید این روغن را به روش دیگری در منزل تهیه کنید. تهیه این روغن در منزل پیچیده نیست، برای تهیه روغن به یک ظرف با ظرفیت چند برابر مواد اولیه نیاز دارید تا از سر رفتن مواد جلوگیری شود.

مواد لازم برای تهیه روغن حیوانی:
 • کره محلی ۱.۵ کیلوگرم
 • آب نصف استکان
 • نمک نصف قاشق چایخوری
 • آرد سفید یک قاشق غذاخوری

ابتدا کره را داخل قابلمه بریزید و روی شعله بگذارید، نمک و آب را به کره اضافه کنید و صبر کنید تا کره به حالت مایع درآید، حالا آرد را اضافه کنید و به آرامی و دائما هم بزنید تا آرد گلوله گلوله نشود. صبر کنید تا کف ها به طور کامل از بین بروند و ماده موجود زرد و شفاف شود.

سپس فورا ظرف را از روی شعله بردارید و اجازه بدهید به آرامی سرد شود. بعد از این که روغن سرد شد آن را از یک پارچه نازک عبور داده تا ماده های ته نشین شده آن داخل ظرف نریزد حالا روغن را داخل یک ظرف شیشه ای بریزد، سپس آن را در یک مکان خنک دور از نور مستقیم نگهداری کنید.

نگهداری روغن حیوانی

این روغن عموما در ظروف فلزی یا شیشه‌ای بسته بندی می‌شود و باید از نور مستقیم خورشید دور نگه داشته شود، زیرا نور خورشید باعث ایجاد رطوبت در داخل ظرف شده و رطوبت می‌تواند سبب تضعیف کیفیت و همچنین کاهش طول عمر آن شود.

برای جلوگیری از فرآیند اکسیداسیون و افزایش مدت زمان نگهداری روغن حیوانی، باید از هر چیزی که باعث آن می‌شود، محافظت شود، مانند نور خورشید، اشعه‌های UV و حتی چراغ‌های فلورسنت. اگر ظرف باز نشده باشد، نیازی به یخچال ندارد.

اما چنانچه باز شود، می‌توان بیرون از یخچال و در یک کابینت آشپزخانه تا 3 ماه نگهداری شود. پس از آن، ممکن است تا یک سال در یخچال سالم بماند. یخچال و فریزر باعث می‌شود روغن حیوانی عمری طولانی‌تر پیدا کند.

ذکر این نکته حایز اهمیت است که متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند، در رژیم غذایی از انواع روغن‌های گیاهی و حیوانی استفاده کنیم. زیرا هر کدام از این روغن‌ها اسید‌های چرب ضروری خاصی را در خود دارند، اما باید حد اعتدال را در نظر گرفت و در مصرف انواع روغن خوراکی زیاده‌روی نکرد.

مطالبی که پس از خواندن این مطلب، به آن‌ها نیاز خواهید داشت:

طبع برنج

طبع سماق

خرید روغن حیوانی

نظرات بازدیدکنندگان