خواص روغن‌ های گیاهی

خواص روغن‌ های گیاهی

روغن های گیاهی یا چربی های گیاهی، چربی های حاصل از دانه ها و یا سایر قسمت‌های گیاهان مانند بذر یا برگ آن‌ها هستند. روغن سویا، روغن کلزا و کره کاکائو نمونه‌هایی از چربی‌های دانه گیاهان هستند. روغن زیتون، روغن نخل و روغن سبوس برنج نمونه‌ای از چربی‌های بدست آمده از سایر قسمت‌های گیاهان هستند.

روغن گردو

خواص گردو بیشمار است و خواص داروئی گردو کمتر شناخته شده است، روغن گردو در طب سنتی ایرانی عمدتاً مصرف موضعی دارد و بهترین شیوه مصرف آن به صورت استعمال خارجی بر روی اندام‌های مختلف بدن و حتی در برخی موارد چکاندن آن در بینی می‌باشد. این روغن برای دردهای مفصلی ناشی از سردی بسیار مناسب است. گردو و روغن گردو طبع یا طبیعتی گرم و خشک دارند، طبع روغن گردو گرم است و درجه داروئی این روغن در درجه دوم است لذا مصرف طولانی مدت آن منعی ندارد اما به دلیل مسخن یا گرمی زیاد برای افراد گرم مزاج ایجاد مشکل می‌کند.

روغن تخم خربزه

خربزه یکی از بهترین میوه‌های تابستانی با نام علمی Citrullus colocynthis L از نظر تغذیه‌ای محصولی ارزشمند است. روغن تخم خربزه طبع یا طبیعتی گرم و تر دارد، این روغن جالی است یعنی جلا دهنده است لذا برای تقویت و روشن کردن پوست روغن بسیار خوبی است. لذا تدهین یا روغن مالی پوست با روغن تخم خربزه روشن کننده، پاک‌کننده و جلادهنده پوست، خصوصا پوست صورت است.

روغن تخم ریحان

ریحان با نام علمی Ocimum basilicum گیاهی یک‌ساله از تیرهٔ نعناعیان است که آن را در فارسی «شاهِسپَرَم» و «شاهسپرغم» و نازبو نیز گفته‌اند، برگ‌های معطر این گیاه را خام می‌خورند، اغلب تخم ریحان با تخم شربتی و دانهٔ چیا اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که این سه متفاوت از یک دیگرند و هر کدام خاصیت جداگانه‌ای دارند. تنها شباهت تخم یا بذر ریحان با دانه چیا و تخم شربتی لعاب‌دار شدن هر سه است (دارای موسیلاژ می‌باشند). روغن تخم ریحان منوم است، یعنی خاصیت خواب آوری دارد، این روغن مفتح سده‌های دماغی است یعنی بازکننده‌ی گرفتگی‌های مغز است. روغن تخم ریحان در سردردهای ناشی از گرمی در گرم مزاجان بسیار مفید است، همچنین این روغن مسکن و تسکین دهنده‌ی دردها است.

خرید روغن گیاهی طبیعی و اصل

روغن شاهدانه

روغن شاهدانه خالص به عنوان یکی از پرفایده‌ترین روغن های درمانی که از قدیم و الایام برای اندام‌های بدن و اعصاب تاثیرات فراوانی داشته، معروف بوده است، ترکیبات موجود در روغن گیاه شاهدانه موجب شادابی، جوان سازی و زیبایی پوست و مو شده و روند پیری پوست را کاهش می‌دهد.

روغن سیاهدانه

شونیز، شونوز یا سیاهدانه که در عربی حبه السودا و به یونانی سنو و به هندی کلونجی گویند. تخم گیاهی است شبیه به رازیانه که قوت آن تا هفت سال باقی می‌ماند. سیاهدانه گرم کننده و خشک کننده رطوبات است و منضج و مقطع اخلاط، مدر شیر و بول و حیض و تریاق سموم بارده است. طبیعت یا مزاج سیاهدانه از دیدگاه طب سنتی ایران گرم و خشک است. روغن سیاه دانه سستی اعصاب را بهبود می‌بخشد و در درمان دردهای مفاصل که ناشی از سردی باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن گل بنفشه

روغن گل بنفشه، رطوبت بخش و برطرف کننده خشکی، نرم کننده پوست و ناخن یا به عبارتی بهترین روغن گیاهی مرطوب کننده پوست و بدن است. همچنین این روغن بهترین دارو برای خارش بدن که ناشی از خشکی باشد است و برای برطرف کردن حرارت اضافی بدن، خشکی مغز و رفع بی‌خوابی تاثیرات بی بدیلی دارد. روغن بنفشه اصل دارای طبیعت سرد و تر است

روغن زنجبیل

زنجبیل یک گیاه اصالتاً چینی و هندی است و به دلیل طبیعت یا مزاج گرم و خشکی که دارد، نوعی خاصیت گرما بخشی دارد و به درمان بسیاری از بیماری‌ها ناشی از سردی و رطوبت کمک می‌کند. در طب سنتی ایرانی فرآورده‌های مختلفی از ریشه تازه یا خشک این گیاه به دست می‌آید. یکی از این فرآورده‌ها روغن زنجیل است که در زبان انگلیسی Ginger Oil نام دارد. از نظر مکتب طب سنتی روغن زنجبیل نیز طبیعت و مزاج گرم و خشکی دارد و برای سرماخوردگی و آنفولانزا، درد و ناراحتی‌های مفصلی، آرتروز و جریان ضعیف خون و افزایش میل جنسی در سردمزاجان بسیار مناسب است.

روغن قسط

روغن قُسط در فارسی با نام کوشنه و در هندی به نام کت معروف است، گیاه قسط در طب سنتی سه نوع دارد، نوع اول شیرین و سفید و مایل به زردی و سبک با عطریت که قسط بحری می‌گویند. نوع دوم تلخ و مایل به سیاهی است و مغز آن مایل به زردی و سبک و عطریت آن کم است یعنی کم بو است که به نام قسط هندی معروف است. نوع سوم مایل به سرخی و سنگین و در وزن شبیه به چوب شمشاد و خوش‌بوی و بی‌تلخی و این نوع سمی و کشنده است. قسط از جمله ادویه ارزشمند و پر منفعت است، که طبع یا طبیعت آن گرم و خشک است. این گیاه مقوی اعضای رئیسه، اعصاب و قوای جنسی است و دفع کننده امراض ناشی از سردی است و جذب کننده خون و سایر اخلاط به سمت پوست است.

روغن مورد

مورد یا مورت نام یک سرده از تیره موردیان است، مورد از جمله گیاهان نادری است که به شکل گونه خاصی در مناطق محدودی در ایران و دنیا وجود دارد. در نوشته‌های بقراط گیاه مورد جایگاهی ویژه دارد. دریونان قدیم سنبل عشق وزیبایی به عظمت بود ورومیان عقیده داشتند که هرکس چای مورد بنوشد در نزد معشوقه زیبا جلوه می‌کند و جلوی خانه‌های خود مورد می‌پاشیدند تا این که عشق همیشه در خانه هایشان باشد. به نظر اکثر متخصصین بهترین روغن برای پرپشت شدن مو روغن مورد است، خواص مورد به حدی است که حتی ریزش ابرو و مژه را نیز متوقف می‌کند، همچنین افرادی كه ریزش مو دارند معمولا پوست سرشان ملتهب است و با استفاده از روغن مورد می‌توانند این التهاب را کاهش دهند.

نظرات بازدیدکنندگان